Dobrovolníci do ZOO, pomoc s tlumočením

Vážená studenti Ostravské univerzity,

Vzhledem k současné situaci, kdy jsme se připojili k dalším zoologickým zahradám v ČR se vstupy pro ukrajinské uprchlíky za symbolickou korunu, začíná nám narůstat počet ukrajinských návštěvníků a pomalu se ozývají také uprchlická centra, která by i s většími skupinami lidí chtěla přijet do zoo ve snaze trochu rozptýlit maminky s dětmi, případně seniory, kteří si procházejí těžkostmi své současné situace. Je nezbytné se s těmito lidmi nějakým způsobem dorozumět, abychom jim mohli zprostředkovat ať už prohlídky, či jiný program.

Snažíme se zajistit rodilé mluvčí, kteří by nám pomáhali s překladem a tlumočením. Zároveň však hledáme také dobrovolníky, kteří by se do této pomoci chtěli zapojit a ideálními kandidáty mohou být studenti slavistiky nebo další zájemci, kteří se třeba ve svém volném čase věnují studiu ukrajinštiny a jsou schopni v tomto jazyce komunikovat.

Chápeme, že momentálně je překladatelů a tlumočníků nejvíce potřeba tam, kam uprchlíci přijíždějí, kde potřebují pomoc s ubytováním, zajištěním dokumentů, lékařským vyšetřením a podobně. Ale časem se bude obracet pozornost právě na běžný život a třeba také volnočasové aktivity, místa, kde se dá trávit čas s dětmi apod. Snažíme se tak již s předstihem zajišťovat dobrovolníky, kteří by byli ochotni svůj čas a také jazykové dovednosti věnovat dobré věci.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Veronika Máchová

Oddělení pro kontakt s veřejností

Tel.: 596 243 183

Email: machova@zoo-ostrava.cz

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, p. o.

Michálkovická 2081/197

710 00 Ostrava