Dobrovolnictví je jako detektivka. Stanete se její hlavní postavou?

25. dubna 2024

Proč se začít věnovat dobrovolnické činnosti? Jaké otázky byste si před tím měli položit? A jakými způsoby můžete vůbec ostatním pomoct? To se dozvíte v článku Terezie Šebestové, členky studentského klubu Pisálci z Ostravské.

Ostravská univerzita vyjadřuje podporu Filozofické fakultě Univerzity Karlovy

21. prosince 2023

Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který společně s vámi v tuto bolestnou chvíli cítíme. Akademická obec Ostravské univerzity je šokována událostí na Filozofické fakultě UK.

Vánoční atmosféru na Ostravské univerzitě odstartoval Advent plný Křídlení

11. prosince 2023

Letos začal advent na Ostravské univerzitě už ve čtvrtek 30. listopadu, kdy se v City Campusu OU uskutečnil 18. ročník Adventu plného Křídlení a první DOBROden OU. Univerzita se tak připojila k největšímu festivalu dobročinnosti v České republice.

Každý chce být šťastný, benefit je jasný. Proč se stát dobrovolníkem?

16. listopadu 2023

Proč se pustit do dobrovolničení? A jaké jsou nejčastější obavy? Pro jaké akce hledá dobrovolníky Ostravská univerzita? Přečtěte si článek Terezie Šebestové, která je členkou nového studentského klubu Pisálci z Ostravské.

Ostravská univerzita spojila síly s nadačním fondem Křídlení a hledá dobrovolníky

13. listopadu 2023

Už na konci listopadu startuje Tyrkysová sbírka a také akce Advent plný Křídlení, letos ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a jejími dobrovolníky. Staňte se jimi i vy a rozdávejte radost a úsměvy tam, kde je potřeba.


Archiv

Adaptační centrum mOva vzniklo pod záštitou rektora Ostravské univerzity Jana Laty, s pomocí Poradenského centra OUvedení kolejí a studentských organizací Áčko Hladnov, SOVA, EGEA Ostrava, EPKA, ESN Ostravská a IFMSA Ostrava.

Fungování centra stojí na dobrovolné pomoci studentů a zaměstnanců Ostravské univerzity, veřejnosti i samotných uprchlíků. Do aktivit mOvy se už zapojilo na 50 lidí, další jsou však stále nutně potřeba. Přihlaste se a pomáhejte v adaptačním centru s námi! Potřebujeme vás. Můžete vypomoci pravidelně, ale klidně i jednorázově. Dobrovolnictví je totiž naplňující a Ostravská univerzita si hledí i toho, aby měli její dobrovolníci potřebnou podporu.

Pedagogická fakulta nabízí pomoc pedagogickým pracovníkům MŠ, ZŠ a SŠ v souvislosti s příchodem ukrajinských dětí do školských zařízení. Z iniciativy a podpory děkana Pedagogické fakulty OU připravilo Centrum dalšího vzdělávání workshopy s praktickými informacemi k aktuálním tématům a možností sdílení zkušeností.

Cílem bude poskytnout informace k aktuálním tématům, diskutovat konkrétní situace a zmapovat aktuální potřeby ve školách pro nabídku další pomoci.

Vstup na workshopy jsou zdarma. Pro případ, že není možné přijet osobně, nabízíme možnost zúčastnit se workshopu i online prostřednictvím ZOOM.

od 2. března do konce války ⬇

Ostravská univerzita založila transparentní účet pro finanční podporu ukrajinských studentů. Veškeré finanční prostředky použijeme na podporu ukrajinských studentů, kteří u nás studují nebo studovat budou. V současné době je to téměř sto studentek a studentů z Ukrajiny. O nakládání s finančními prostředky pro tyto účely budeme nadále informovat. 🏦 304566716/0300 Všem, kteří se rozhodnou našim studentům přispět, děkujeme! #StandWithUkraine#jsmeostravska


Pohyby na účtu: https://www.csob.cz/portal/firmy/bezne-ucty/transparentni-ucty/ucet?account=304566716&fbclid=IwAR08bAgzkfrqeFI_iEePWzNwzhn-BobG3vcw6K14riAdns59WcT1OD6ABls

Pokud ještě nemáte a potřebujete placku, která by jasně dávala najevo podporu Ukrajiny, můžete se k nám pro nějakou zastavit. Grafiku měla na starost Kristína Pupáková z Antikvariát a klub Fiducia a o výrobu se postarali dobrovolníci Ostravská univerzita. 🙏🏼Zároveň u nás v OUshopu najdete pokladničku, do které můžete přispět jakoukoli částkou a podpořit tak naše ukrajinské studentky a studenty, kteří se vlivem války ocitli v tíživé finanční situaci. Pokladničku najdete například i zítra na benefičním koncertu Ostravská pro Ukrajinu od 17:00 v aule OU na Českobratrské 16.Děkujeme z celého srdce a jsme rádi, že vám osud druhých není lhostejný. 🤍🇺🇦

od 1. března do konce války ⬇

NECHEJTE V NAŠEM ATRIU VZKAZ LIDEM Z UKRAJINY! V jeho zadní části nově najdete prostor, na který můžete psát své myšlenky, souznění s válkou zmítanou Ukrajinou a třeba i naštvanost. Nemůžeme být lhostejní k tomu, co se děje a předstírat, že se nás to netýká. Některé věci prostě musí ven! #standwithukraine

V atriu naší budovy na Chittussiho připravujeme výstavu fotografií, koláží či jiných grafických zpracování tématu „HOW MY WORLD HAS CHANGED“.

Vaše fotky/ příspěvky ve velikosti alespoň 6 MB nám posílejte formou odkazu na Úschovnu nebo Google disk na email marketa.kovacikova@osu.cz, budeme je průběžně zavěšovat na „zeď vašich příspěvků“ v atriu.

Naše fakulta vám dává prostor vyjádřit se – využijte toho a podpořte tak vaše spolužáky z Ukrajiny.


Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity (PřF OU) přivítá zástupkyně ukrajinských univerzit v Charkově a Mariupolu. Studentům politické a kulturní geografie i dalším zájemcům v pondělí 9. května od 14:10 přiblíží svůj pohled na válku, která drtivě ničí jejich zemi.

Jste studentem Ostravské univerzity? Oslovilo vás cvičení, které vás zklidní, když jste ve stresu z nekonečného učení a blížících se termínů? A nebo jste typ věčného prokrastinátora, který by ocenil trošku nakopnutí, dobití energie a motivaci do dalšího učení? Ať tak či tak, jóga dokáže přinést obojí, stačí si na to vybrat jen správnou lekci! Pokud jste v józe úplný začátečník a chcete si ji vyzkoušet, a nebo praktikujete i jinde, ve studentském kolektivu bude vašemu tělu i vám dobře. Jóga speciálně pro studenty Ostravské, plná skvělých výhod! 💙

O nakládání s finančními prostředky pro tyto účely budeme nadále informovat. 🏦 304566716/0300 Všem, kteří se rozhodnou našim studentům přispět, děkujeme! #StandWithUkraine#jsmeostravska

Termíny: 24. 2., 8. 3., 23. 3., 21. 4., 5. 5.

Yelyzaveta Mys je klavíristkou a studentkou Ostravské univerzity pocházející z Ukrajiny. Přišla k nám z Doněcku, který je již osm let v okupaci. Odejít ze své země se rozhodla právě na začátku tohoto konfliktu a od té doby žije v Česku. Jak říká: „Měla jsem štěstí, že jsem začala sbírat doklady a připravovat všechny papíry s předstihem. Takže nejsem uprchlík, ale od začátku jsem student. Válku jsem však zažila a je to část mého příběhu.“ Nyní prožívá válečný konflikt odehrávající se na Ukrajině podruhé, a my jí tímto upřímně děkujeme za rozhovor a její otevřené sdílení.

Uspořádat potravinovou sbírku pro ukrajinské běžence se rozhodlo vedení Ostravské univerzity ve spolupráci s Poradenským centrem. Přispívat trvanlivými potravinami nebo školními potřebami můžete do středy 4. května.

Kde sběrná místa najdete?

Už v březnu si mohli současní ukrajinští studenti Ostravské univerzity požádat o mimořádné stipendium 5 tisíc korun jednorázově a pravidelné měsíční stipendium 7 a půl tisíce korun. Část prostředků na stipendia jde z transparentního účtu univerzity, na který přispívají zaměstnanci, studenti i přátelé Ostravské. Vyplaceno studentům z něj bylo už přibližně půl milionu korun!

Od října bude Ostravská vyplácet také stipendia pro nové ukrajinské studenty – 10 tisíc korun jednorázově a pravidelných 10 tisíc korun měsíčně. Podmínky stipendií jsou podrobně rozepsány ve dvou nových opatřeních rektora.

Pedagogická fakulta Ostravské univerzity organizuje tvořivé semináře pro děti a maminky z Ukrajiny. Výroba modelů raket se ukázala jako efektivní metoda pro výuku fyzikálních principů i komunikace.

Rakety, které vynášejí do vesmíru vědecké aparatury, jsou významným symbolem vědecké spolupráce a tato technika může přinášet světu mnohem víc než agrese a válka.

Boje na Ukrajině neustávají. Ze země již uprchlo před ruskou agresí přes dva miliony lidí, kteří hledají útočiště především v okolních zemích, jako je Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko. V prvních chvílích jsme pozorovali nebývalou vlnu solidarity – ať už šlo o peníze, jídlo, ubytování, léky, transfery a sbírky. Je tato vlna pomoci pro jedince dlouhodobě udržitelná a zvládnutelná? Je v našich silách udržet takovou míru obětavosti pomoci druhým stále silnou, nebo můžeme z empatie brzy vyhořet? Co můžeme udělat pro to, abychom si udrželi chuť pomáhat? Můžeme pozorovat změny v porovnání s předchozími uprchlickými vlnami?

Na vaše dotazy jsou připraveni v přímém přenosu v pondělí 25. dubna od 18 hodin odpovídat rektor OU Jan Lata, expertka v oblasti sociální práce Kateřina Glumbíková a koordinátorka dobrovolníku ostravské pobočky Organizace pro pomoc uprchlíkům Barbora Čempelová. Pořad můžete sledovat na YouTube a Facebooku OU i celé řady partnerů. Událost akce na Facebooku najdete zde.

24. dubna

MODLITBA ZA MÍR – koncert pro Ukrajinu

🟠 Studenti Pedagogické fakulty Ostravská univerzita srdečně zvou na svůj vlastní koncert pro Ukrajinu s názvem MODLITBA ZA MÍR, který se uskuteční v neděli 24. dubna 2022 od 16:00 hodin v kostele sv. Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově.

👏🏼 Se svým programem se představí Anežka & SiVíBand, Samuel David Hučín, Dominik Duda, Kamila Zajacová, Terezie Pešlová a Martina Hřebíčková.

👌🏼 Základní vstupné je 100 Kč, avšak dobrovolnosti se meze nekladou. Veškerý výtěžek bude věnován na pomoc Ukrajině.

🇺🇦 Koncert proběhne pod záštitou členů Katedra pedagogiky a andragogiky PedF OU děkana PdF OU docenta Daniela Jandačky.👏🏼👏🏼#prayforukraine#ukraine#staywithukraine

On Monday, April 11, a meeting of teachers and students from the Institute of Human Sciences at Borys Grinchenko Kyiv University (BGKU), Ukraine, took place at the University of Ostrava.

By fortunate coincidence, two weeks before the start of the full-scale Russian invasion of Ukraine five students majoring in Social Work came to study as Erasmus students within the Erasmus Credit Mobility project KA107/2019. From the first day of these terrible events, the students were in contact with Ukraine, attending rallies, volunteering at humanitarian camps, and helping refugees from Ukraine to adapt.

Včera jsme balili auto, které míří na Ukrajinu s potřebným materiálem !! 👏🏼💪🏼 Všem děkujeme, že přispíváte🤩💛💙#staywithukraine#ukraine#prayforukraine

Fakulta umění Ostravské univerzity není sama, která se rozhodla uměním pomoci Ukrajině.

🖼️🇺🇦 Připomínáme zítřejší, pro změnu „offline“, prodejní výstavu na Dole Michal v režii studentek a studentů Katedra výtvarné výchovy PdF OSU.

Spolu s výstavou se můžete zapojit do sportovních aktivit, soutěží a spousty další zábavy, kterou si pro všechny studenty OU připravil Department of Human Movement Studies.

Tak v 17 na Michalu v Michálkovicích! ⚒️

🧡 Srdečně Vás zveme na benefiční akci PdF OU a vítání prváků Ostravské univerzity.
Přijďte se seznámit, pobavit a zahrát si různé hry připravené studenty z Katedry studií lidského pohybu. Těšit se můžete na prodejní výstavu, kterou připravili studenti z Katedry výtvarné výchovy a dále pak např. na bojovku, DJ, občerstvení, beer pong a mnoho dalších skvělých her. Veškerý výtěžek půjde na humanitární pomoc Ukrajině.

💛💙👉🏼Harmonogram:
Sraz: 14.00 pro prváky, ale dorazit soutěžit může každý
Oficiální zahájení: 17.00
Vernisáž Prodejní výstavy: 17.30
After-party klub Desperado: 22.00Místo: Důl Michal (stan OSU)
a mnohem více

🟠 Doktor Marek Václavík z Katedra pedagogiky a andragogiky PedF OU se aktivně zapojil do pomoci Ukrajině.👏🏼 Inicioval sbírku, která obsahovala nezbytné věci jako např. deky, a vše s týmem odvezl na potřebná místa. Za celou Pedagogickou fakultu OU tímto velice děkujeme a upozorňujeme na sbírku PdF OU pro Ukrajinu, která stále probíhá na recepci budovy fakulty (na ulici Fráni Šrámka) a do které se můžete zapojit.💪🏼

Fotografie

Benefiční koncert věnovaný Ukrajině – Janáčkova filharmonie Ostrava a Aneta Langerová pro Ukrajinu – bude už v neděli 20. března od 19 hodin v aule Gong v Dolních Vítkovicích.

od 14. do 18. března

Jste srdečně zváni na ojedinělou dobročinnou ONLINE akci na podporu ukrajinských studentek a studentů Ostravské univerzity, kterou pořádá Fakulta umění prostřednictvím své facebookové stránky od 14. do 18. března.

Vedení Ostravské univerzity se souhlasem děkanů všech fakult udělilo „Ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii“ panu profesorovi Petru Fialovi za to, že vrátil do boje o svobodu a demokracii odvahu a lidskost.

🇨🇿🤝Společně 🤝🇺🇦
🔹Spřátelené studentské spolky Ostravské univerzity se rozhodly společně podpořit sbírku zdravotnického materiálu pro Ukrajinu pořádanou městem Ostrava!!!Studenské spolky: Áčko Hladnov, SOVA, EGEA Ostrava, EPKA, ESN Ostravská 💪💪💪🔹

Podle současných informací v rámci spolupráce s Červeným křížem jsou nejvíce potřeba běžně dostupné potřeby z lékáren, léky, materiál do lékárniček, konkrétně:📌obinadla 📌elastická obinadla 📌sterilní čtverce 📌zaškrcovala (min. šíře 6 cm), turnikety 📌hotové obvazy číslo 3 📌termofolie 📌dlahy typu SAM📌 šátky trojcípé 📌rukavice nitrilové nesterilní 📌izotermická folie (zlato/stříbrné) 📌cívkové náplasti

Volnočasové aktivity pro ukrajinské děti 🇺🇦V neděli studenti Katedry sociální pedagogiky společně s dalšími studenty z Ostravské univerzity Ostravská univerzita zavítali mezi děti a jejich maminky z Ukrajiny.Společně si zazpívali nějaké písničky 🎶, zahráli pohybové hry, při kterých se všichni více sblížili a každý dostal nějakou sladkou odměnu🍫. Společně se smáli a úspěšně překonávali jazykovou bariéru. Poté se dětem nabídla široká nabídka dalších aktivit, ze kterých si mohli vybírat a každý tak našel to své🎨🎲.Děti i maminky byly skvělé a my jsme zde určitě nebyli naposled! 😊

Fotografie

„Jsem hrdá na své studenty, kteří se dokázali zmobilizovat k pomoci v rekordně krátkém čase,“ říká Viktoryia Vaida, která hned v prvních dnech konfliktu zorganizovala pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.

Jóga s Klára Kuběnová🧘‍♀️ Vychutnejte si ji znovu s dobročinným rozměrem navíc.🌻 Vstupné dobrovolné💸, kvalitní zážitek na těle i na duši zaručen 💛💙 Registrace v JobTeaseru: https://osu.jobteaser.com/cs/events/141242-joga-proti-stresu-pro-vsechny-studenty-i-zamestnance?fbclid=IwAR062NGHOW0BNyF1wln4E7HtNXGYswF_an3m4TJg-AakNm3R1WbFR99fSXQ

Fotogalerie

Nejste si jistí, jak při setkání s uprchlíkem jednat? Shrnuli jsme pro vás několik rad a zásad.

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

nejen Ukrajinci na útěku ze své země nyní potřebují podat pomocnou ruku. Na Ostravské univerzitě máme 90 ukrajinských studentek a studentů, kteří se vinou války ocitají bez podpory svých rodin. Ty na Ukrajině bojují i za naši svobodu. Cítíme odpovědnost se o jejich děti, které nám svěřili, postarat a rádi bychom prokázali, že se na komunitu Ostravské univerzity mohou spolehnout.

Milí přátelé, navštivte benefiční koncert „Ostravská pro Ukrajinu“ a přispějte na transparentní účet, z jehož zdrojů Ostravská univerzita podpoří ukrajinské studenty, kteří u nás studují a i ty, kteří přijdou a v budoucnu u nás studovat budou.

Benefiční koncert Fakulty umění „Ostravská pro Ukrajinu“ pořádá Ostravská univerzita již tento pátek 4. března od 17:00 v Aule v budově Fakulty sociálních studií na ulici Českobratrská 16. Celý program koncertu najdete zde.

Výtěžek z koncertu poputuje na transparentní účet Ostravské univerzity, ze kterého bude tato pomoc poskytována. Navštivte páteční koncert a podpořte desítky našich ukrajinských studentů. Pokud se koncertu nebudete moci zúčastnit, můžete přispět libovolnou částkou přímo na transparentní účet (bankovní spojení: 304566716/0300).

Už v pondělí proběhlo narychlo svolané setkání ukrajinských studentek a studentů s prorektorkou pro mezinárodní vztahy doktorkou Renátou Tomáškovou.

Pochod na podporu Ukrajiny prošel v úterý 1. března centrem Ostravy. Na místě kromě dalších řečníků vystoupil také rektor Ostravské univerzity Jan Lata. „Ostravská univerzita pomáhá tak, jako pomáhala v minulosti v období covidu či tornáda v předchozím roce,“ uvedl rektor.

Navazujeme na debaty předešlých dní, kterých se účastnili v médiích i na půdě Ostravské univerzity ve velkém také političtí geografové naší katedry sociální geografie a regionálního rozvoje. Po profesoru Vladimíru Baarovi se o slovo hlásí další odborník na postsovětský prostor docent Vincenc Kopeček a někdejší velvyslanec České republiky v Bruselu i odborník na ruskou geopolitiku a mezinárodní vztahy doktor Jaroslav Kurfürst. V průběhu debaty můžete pokládat své dotazy.

V pondělí 28. února od 17 hodin odvysílala Ostravská univerzita další díl diskuzního pořadu FactumOU. Tématem byla aktuální rusko-ukrajinská válka. Rektor Jan Lata v pořadu přivítal politického a kulturního geografa Vladimíra Baara a mluvčího Českých elfů Boba Kartouse.

Ukrajinské studenty Ostravské univerzity podpoří benefičním koncertem akademici Fakulty umění. Koncert se koná v pátek 4. března od 17:00 v Aule OU na ulici Českobratrská 16. Navštivte koncert a vyjádřete solidaritu s Ukrajinou. Příspěvek můžete zaslat již teď na účet 304566716/0300.

Ukrajina byla donucena bránit své svobody se zbraní v ruce. Vojáci ruského totalitního režimu s podporou Běloruska zaútočili s tanky, obrněnými vozidly a raketomety na města, vojáky a civilisty cizí země. Válka každým dnem a každou hodinou eskaluje. Následkem ruské agrese umírají na Ukrajině nevinní lidé. Z různých částí Ukrajiny přicházejí informace o střelbě, výbuších a ztrátách na životech.Osud nezávislé suverénní Ukrajiny a jejích občanů nám nesmí být lhostejný. 💛💙Svoláváme proto druhé shromáždění, na kterém chceme hlasitě, jednotně a věcně vyjádřit podporu Ukrajině a jejím občanům a odsoudit agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem a namířena proti míru a lidskosti.Jestliže můžeme, tak kdy, když ne teď.Sejdeme se na Prokešově náměstí v 18:00. V průvodu pak půjdeme kolem řeky a pod Sýkorovým mostem na Masarykovo náměstí, kde zapálíme svíčky jako symbol solidarity s Ukrajinou a uctění památky obětem války.Vystoupí také sbor Národního divadla Moravskoslezského, Canticum Ostrava, Chorus Ostrava a Adash pod vedením ukrajinského dirigenta Jurije Galatenka.Program bude průběžně aktualizován podle vývoje aktuální situace na Ukrajině a ve světě.Pořadateli jsou Kulturní spolek Jeden svět Ostrava, Centrum PANT, Ostravská univerzita a VŠB-TUO.–Ukrajině můžete skrze peněžní sbírky pomoci už teď, jejich seznam najdete zde:
https://www.stojimezaukrajinou.cz/

Studentky a studenti FF OU pomáhají Ukrajině! 💙💛Zastavte se zítra na Filozofické fakultě OU a podpořte Ukrajinu – za minimální dobrovolný příspěvek 30 Kč se budete moci pyšnit stužkou v ukrajinských národních barvách. 🇺🇦 Celý výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni. Děkujeme naší studentce Karolína Kotarová z Katedra anglistiky a amerikanistiky, FF OU za iniciativu! 🙏Těšíme se na vás – nezapomeňte sdílet dál! Vaše FF OU

💙💛 A BIG thank you to our students for organising the fund-raiser earlier today and to everyone who supported this important cause. 💙💛 Thanks to your incredible help, 13 731 CZK was raised within a few hours and will be donated to the non-profit organisation Člověk v tísni! 🇺🇦#standwithukraine Filozofická fakulta Ostravské univerzity

🔵 V pondělí 28. 2. 2022 od 15.00 hod. se uskuteční setkání prorektorky pro mezinárodní vztahy dr. Renáty Tomáškové s ukrajinskými studentkami a studenty.🟡 V pondělí 28. 2. 2022 od 17.00 hod. proběhne skupinové sezení pro výměnné ukrajinské studentky a studenty s psycholožkou z Poradenské centrum Ostravské univerzity (v anglickém jazyce).🔵 Krizové centrum Ostrava (www.kriceos.cz) poskytuje okamžitou psychologickou pomoc: ☎️ 596 110 882-3 📱 732 957 193🇨🇿 Pro česky hovořící osoby je služba dostupná nepřetržitě po celý den.🇬🇧 Pro anglicky hovořící osoby je služba dostupná po předchozí telefonické domluvě. 🟡Charita Česká republika provozuje infolinku v ukrajinštině:🔹https://bit.ly/3M2OMHr🔵 Informace o pobytu v České republice jsou dostupné na webu Ministerstvo vnitra:🔹https://bit.ly/35cTlOEPokud máte dotazy či tipy, jak dále pomoci, neváhejte se na nás obrátit – jsme tady pro vás!

🧡 Milé kolegyně, milé studentky, milí kolegové, milí studenti, přátelé Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, rád bych Vás všechny pozval na krátké večerní setkání dnes v 18:00 hodin u nás v atriu Pedagogické fakulty OU na podporu Ukrajiny.🇺🇦 Rusko, velká země a jaderná mocnost, pod vedením Vladimíra Putina zbaběle napadla zemi, ve které má naše Pedagogická fakulta OU celou řadu spřátelených spolupracujících univerzit, kolegů akademiků, se kterými spolupracujeme, a také studentek a studentů, kteří navštívili naši fakultu.👌🏼 Pedagogická fakulta OU nyní vyvíjí celou řadu aktivit, které by měly krátkodobě, ale také střednědobě cílit na pomoc Ukrajině a ukrajinským studentům.👏🏼👏🏼Rád bych Vás vyzval, abychom se spojili a vyjádřili našim přátelům podporu v nouzi již dnes večer a také v následujících dnech. Sláva Ukrajině!!!💛💙Daniel Jandačka Děkan PdF OU

Fotografie

V pondělí 28. února od 17 hodin odvysílá Ostravská univerzita další díl diskuzního pořadu FactumOU. Tentokrát bude tématem konflikt na ukrajinsko-ruských hranicích. Rektor Jan Lata v pořadu přivítá politického a kulturního geografa Vladimíra Baara a mluvčího Českých elfů Boba Kartouse.

Ptejte se na cokoliv, co vás ohledně rusko-ukrajinského konfliktu zajímá – své dotazy pište prostřednictvím platformy Slido. Pokud se vám bude líbit jiná otázka, dejte jí svůj hlas. Hosté vám v přímém přenosu odpoví. Vše o diskusi také naleznete na facebookové události.

V úterý 1. března se sejdeme na shromáždění v 18:00 na Prokešově náměstí před Novou radnicí v Ostravě. Vedle dalších osobností promluví rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Vystoupí sbor NDM, Canticum Ostrava, Chorus Ostrava a Adash pod vedením ukrajinského dirigenta Jurije Galatenka.

Benefiční koncert na podporu Ukrajiny a jejího lidu uspořádala v pátek Ostravská univerzita. S myšlenkou přišla ukrajinská studentka Fakulty umění Yelyzaveta Mys. Pusťte si záznam koncertu, stále také můžete přispívat na konto organizace ADRA i jiných nadací.

Rusko v noci ze středy na čtvrtek zahájilo válku. Miliony lidí jsou nyní ohroženy na životech. Osud nezávislé suverénní Ukrajiny a jejích občanů nám nesmí být lhostejný. 💛💙Na krátkém symbolickém setkání uctíme oběti války za nezávislost Ukrajiny u Mariánského sloupu na Masarykově náměstí a vyjádříme podporu těžce zkoušenému ukrajinskému lidu. Akci pořádá Jeden svět Ostrava a Centrum PANT. Zdroj fotografie: Deník/Vladimír Pryček

I v pátek se v Ostravě demonstrovalo. Setkání na Masarykově náměstí inicioval Roman Polách, který působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Sešlo se na dvě stovky demonstrantů. Promluvily také osobnosti z Ostravské univerzity.

Podpořte Ukrajinu na benefičním koncertu Ostravské! Už dnes Navštivte benefiční koncert, který dnes pořádá Ostravská univerzita na podporu obyvatel Ukrajiny. Od 18:30 v komorním sále v budově Fakulty sociálních studií zahrají studenti Fakulty umění. Nápad uspořádat benefiční koncert přišel od ukrajinské studentky Fakulty umění Yelyzavety Mys. „Každý je dnes zodpovědný za to, jak se k této krizi postaví, co je schopen udělat a jakou pomocí přispěje. Mám rodinu na Donbase, kde už osm let konstantně probíhá válka, takže vím, co obyvatelé Ukrajiny v dnešních dnech zažívají. Nechci se tvářit, že se mě nic z toho netýká. Svým vlastním příkladem ukazuji, že každý může pomoci, a to nejlépe tím, co umí,“ řekla.
Spolu s ní na koncertě vystoupí její spolužáci Oleksij Bujmistr, Iva Žurková a Sergey Shekhovtsov z Fakulty umění Ostravské univerzity. Výtěžek z koncertu poputuje na účet charitativní organizace ADRA, která pomoc zprostředkuje. Navštivte dnešní koncert a vyjádřete tak solidaritu s Ukrajinou. Koncert bude dnes také živě přenášen, stream najdete zde na facebookovém profilu Ostravské univerzity. Finanční příspěvek můžete zaslat již teď na účet 66888866/0300, VS: 500. 

Záznam z benefičního koncertu

Fotografie z koncertu

Navštivte benefiční koncert, který dnes pořádá Ostravská univerzita na podporu obyvatel Ukrajiny. Od 18:30 v komorním sále v budově Fakulty sociálních studií zahrají studenti Fakulty umění. Finanční příspěvek můžete zaslat již teď na účet 66888866/0300, VS: 500.

Příčiny uvádět netřeba…V pátek 25. 2. v 16.30 na Masarykově náměstí v Ostravě u „morového sloupu“.Prosíme, přijďte určitě. A ty příčetné vezměte s sebou.Úsporně vystoupí Roman Polách, Petr Hruška, Jiří Surůvka, Jan Malura, Tereza Čapandová, Žaneta Kovářová, Jakub Tichý, Ivo Kaleta, Ladislav Vrchovský, Jiří Veska a spojíme se s naším ukrajinským zpravodajem Ivanem Motýlem.

Rodina religionisty Tomáše Novotného prchala v těchto dnech z válčící Ukrajiny. Píseň, kterou akademik napsal, aby ulevil svému šílenému stresu, nahrál Martin Chodúr a nasdílel ji svým fanouškům.

Pochod na podporu Ukrajiny prošel ve čtvrtek 24. února centrem Ostravy. Na místě kromě dalších řečníků vystoupil také děkan Přírodovědecké fakulty docent Jan Hradecký.

Svoláváme pochod proti válce a na podporu Ukrajiny!!!Ruská federace pod vedením Vladimíra Putina zaútočila na Ukrajinu. Jde o neospravedlnitelný a neomluvitelný akt agrese, který připomíná naše neblahé zkušenosti z let 1938-1939 a srpna 1968. Jde o útok na svobodný a demokratický svět, jehož jediným výsledkem budou nezměrné ztráty na životech ukrajinského a ruského obyvatelstva.
Jsme proti válce, jsme proti agresi a aroganci mocných, za kterou zaplatí nevinní lidé. Chceme dnes podpořit Ukrajinu a ukrajinský lid.OSTRAVA JE S VÁMI!!!
Sejdeme se na Prokešově náměstí (před magistrátem) v 18.30. V průvodu pak půjdeme kolem řeky a pod Sýkorovým mostem na Masarykovo náměstí, kde zapálíme svíčky jako symbol solidarity s Ukrajinou a uctění památky obětem války.
Pořadateli jsou Centrum PANT a Jeden svět Ostrava.

Fotogalerie

Ostravská univerzita ostře odsuzuje ruskou agresi a připojuje se k podpoře Ukrajiny i veškerého jejího lidu.

V pondělí 28. února od 17 hodin odvysílá Ostravská univerzita další díl diskuzního pořadu FactumOU. Tentokrát bude tématem konflikt na ukrajinsko-ruských hranicích. Rektor Jan Lata v pořadu přivítá politického a kulturního geografa Vladimíra Baara a mluvčího Českých elfů Boba Kartouse.