Kdo se může zapojit?

Dobrovolníkem může být kdokoliv: studenti, akademici, pracovníci OU i veřejnost.

Někdy se může stát, že některé pozice se více hodí pro studenty určitých fakult či s určitým zaměřením jako jsou zdravotníci, psychologové, hudebníci, překladatelé, vychovatelé či sociální pracovníci. V takovémto případě najdete nabídku těchto činností pod odkazem k příslušné fakultě. Většinou se však jedná o dobrovolnickou pozici vhodnou pro kohokoli, kdo nabídne svůj čas a pomocnou ruku.

Dobrovolníci OU

Dobrovolníci FSS

Dobrovolníci PdF

Dobrovolníci FU

Dobrovolníci FF

Dobrovolníci LF

Dobrovolníci PřF

Veřejnost mimo OU

Jak se můžete zapojit?

Jaký typ spolupráce či dobrovolnické činnosti si vyberete je čistě na vás.

Krátkodobá spolupráce zabere většinou maximálně den. Pokud chcete vidět skutečný dopad vaší pomoci, můžete zvolit spolupráci dlouhodobou. Urgentní pomoc přichází registrovaným účastníkům ihned také na e-mail. Pokud vás láká pomoc mino hranice naší země, můžete se přihlásit do programu OU Aid a zapojit se do rozvojové spolupráce. Zapojit se můžete také finanční či materiální pomocí nebo účastí na některé z výzev.

Krátkodobě

Dlouhodobě

Urgentní pomoc

Ukrajina

OU Aid

Výzvy a sbírky

Do čeho se můžete zapojit?

Každý umíme něco a v něčem jiném jsme dobří. U nás najdete to své.

Pokud Vás baví práce s dětmi a dokážete je pohlídat nebo naučit, i děti jistě budou spokojené. Toužíte po praxi v lékařských a zdravotnických zařízeních, i zde se stále hledá pomoc. Umíte cizí jazyk a hledáte možnost, jak jej využít v praxi – zde máte tu možnost a ještě pomůžete. Každý není people-person, ale pokud vám kancelářská práce, organizace a administrativa není cizí, pak hledáme i vás.

Zdravotnictví

Práce s dětmi

Senioři

Pomoc cizincům

Administrativa

Volunteering

Kde se můžete zapojit?

Místo vaší dobrovolnické činnosti určuje potřeba.

Většinou se jedná Ostravu samotnou nebo její blízké okolí, někdy se může dobrovolnická činnost vztahovat na celý moravskoslezský kraj či republiku. V případě rozvojové a humanitární pomoci je možno pomáhat i za hranicemi kontinentu.

Ostrava a její okolí

Moravskoslezský kraj

Celorepublikové zapojení

Zahraniční mise

Příklady naší dobrovolnické praxe:

Studenti FSS pořádají sbírky

Na Fakultě sociálních studií se realizují pravidelné sbírky ve spolupráci s institucemi a organizacemi činnými v oblasti sociální péče pro lidi bez domova i pro ženy a děti z azylových domů.

Hlídání dětí během pandemie

Studenti nejen z Pedagogické fakulty zajišťovali hlídání dětí zaměstnanců Fakultní nemocnice Ostrava. Na Poradenském centru navíc vznikla dočasná firemní školička i pro zaměstnance OU.

Haló, nejste v tom sami!

Do společného projektu proti osamělosti seniorů Residomo a OU proti osamělosti seniorů aktivity se zapojili studenti psychologie z Filozofické fakulty, kteří pravidelně volali seniorům nejen v Ostravě.

Dobrovolníci z řad lékařů OU

Budoucích lékaři z Lékařské fakulty a studenti zdravotnických oborů z celého Moravskoslezského kraj byli povoláni jako první pomoc během pandemie COVID-19 a to již na podzim roku 2019.

Šití roušek KORONA OVA

Iniciativa studentů OU sdružovala dobrovolníky napříč fakultami i mimo univerzitu. Stála například za šicí dílnou na roušky a zajišťovala také nákupy pro ohrožené osoby.

Pomoc Moravě po tornádu

Dobrovolnické centrum jako první v kraji otevřelo sběrné místo pro materiální pomoc tornádem postiženým oblastem jižní Moravy a zařídila jeho odvoz a předání přímo na na Hodonínsku a Břeclavsku.

Jazyk není bariérou

Ať už během COVIDU nebo války na Ukrajině, studenti a vyučující Filozofické fakulty poskytují online konverzační lekce češtiny zahraničním studentům a ubytovaným na kolejích.

Ostravská zasadí další stromy

„Za každou přihlášku zasadíme strom,“ slíbila Ostravská univerzita a svůj závazek taky plní. Na podzim studenti a zaměstnanci Univerzity společnými silami vysadili více než 8 600 stromků.

Umění a hudba pro Ukrajinu

Historicky první on-line aukci uměleckých děl a benefiční koncert na podporu Ukrajiny a jejího lidu připravili studenti a pedagogové Fakulty umění jako pohotovou reakci na válku na Ukrajině.

Programy To Be In a OU Aid

Přednášet ve Rwandě, nebo očkovat a učit děti v Keni. To vše a více zažili naši studenti během svého zahraničního působení v Africe pomocí programů To Be In a OU Aid a místních organizací.