Způsobů, jak Ukrajině a jejímu lidu pomoci, je celá řada. Přehledný rozcestník najdete například na webu Stojíme za Ukrajinou, kde najdete odkazy na organizace, prostřednictvím kterých můžete pomáhat. Vybrat si můžete z vícero cest, jak přispět – finančně, materiálně či svými schopnostmi a dovednostmi. Nabídnout svou pomoc můžete také na webu Pomáhej Ukrajině. Stačí vyplnit pár základních údajů včetně vašich jazykových dovedností a typu pomoci.

Na Ostravské univerzitě vzniklo adaptační centrum mOva pro ukrajinské uprchlíky

Projekt adaptačního centra na pomoc uprchlíkům vznikl na Ostravské univerzitě. Jeho název mOva vychází z ukrajinského slova Мовa, které znamená jazyk a odkazuje na to, že všichni mluvíme stejným jazykem a nacházíme spolu řeč, směr a porozumění. Adaptační centrum mOva vzniklo pod záštitou rektora Ostravské univerzity Jana Laty, s pomocí Poradenského centra OUvedení kolejí a studentských organizací Áčko Hladnov, SOVA, EGEA Ostrava, EPKA, ESN Ostravská a IFMSA Ostrava. Zástupci adaptačního centra spolupracují s městem Ostrava, ostravskými městskými obvody, Moravskoslezským krajem i organizací Český červený kříž.

Fungování centra stojí na dobrovolné pomoci studentů a zaměstnanců Ostravské univerzity, veřejnosti i samotných uprchlíků. Do aktivit mOvy se už zapojilo na 50 lidí, další jsou však stále nutně potřeba. Přihlaste se a pomáhejte v adaptačním centru s námi! Potřebujeme vás. Můžete vypomoci pravidelně, ale klidně i jednorázově. Dobrovolnictví je totiž naplňující a Ostravská univerzita si hledí i toho, aby měli její dobrovolníci potřebnou podporu.

Adaptační centrum mOva:

 • zajišťuje fungování potravinové a materiální banky, dětského koutku a společenské místnosti na kolejích Jana Opletala,
 • zprostředkovává uprchlíkům pomoc s vyřizováním příjezdových záležitostí a také psychologickou a právní pomoc,
 • nabízí asistenci při hledání a domlouvání zaměstnání,
 • poskytuje informační servis pro uprchlíky,
 • organizuje pravidelné kurzy češtiny pro cizince,
 • nabízí hlídání dětí,
 • pořádá volnočasové aklimatizační aktivity a další

Chtěli byste také pomáhat v adaptačním centru mOva pravidelně nebo nárazově, klidně i na hodinu nebo dvě týdně? Zanechte nám, prosím, svůj kontakt. Buďte si jistí, že se vaše pomoc bude hodit.

Kontakt:

Bc. Kamila Hýbnerová, vedoucí Poradenského centra OU
kamila.hybnerova@osu.cz, 608 633 377

Máte vlastní představu o pomoci?

Chybí vám tady nějaký typ pomoci? Přicházíte s vlastní iniciativou, o které nás chcete informovat? Napište mail na  pomahej@osu.cz a následně můžeme probrat vzájemnou koordinaci pomoci.


Kurzy češtiny Poradenského centra OU


Ostravská univerzita pomáhá ukrajinským teenagerům s českým jazykem. Výukové materiály vytváří sami studenti

Cílem projektu je zvýšit jazykové dovednosti studentů přicházejících z Ukrajiny a eliminovat případné předčasné odchody ze vzdělávání kvůli nedostatečné znalosti českého jazyka. „Časová dotace kurzů je čtyři hodiny denně po dobu čtyř týdnů. Kurzy začínají vstupním testem, ověřením znalostí a ukončeny jsou závěrečným testem, po jehož absolvování každý obdrží certifikát,“ řekla vedoucí Poradenského centra OU Kamila Hýbnerová.

Na kurzu se podíleli kromě Poradenského centra OU také absolvent Ostravské univerzity ze studentské organizace Áčko Hladnov Tomáš Kukuč, studentka Jana Cieslarová a také studentka psychologie Filozofické fakulty OU původem z Ruska.

Kurzy probíhají v dopoledních a odpoledních hodinách ve Welcome centru Ostravské univerzity, účastníci se ale podívali také do Komenského sadů a dalších významných a zajímavých míst v centru města. „Na kurzech se mi moc líbí, jsem rád za různé aktivity. Vše je různorodé, líbí se mi milý přístup vyučujících,“ prozradil Daniil, sedmnáctiletý účastník kurzu pocházející z ukrajinského Černihivu.

„Zájem o kurzy je obrovský. Letákem jsme oslovili ukrajinské uprchlíky, kteří bydleli na kolejích Ostravské univerzity. Také na komunitních akcích, které se konaly v klubu Áčko na kolejích,“ sdělil Tomáš Kukuč. Organizátoři dále kontaktovali Organizaci pro pomoc uprchlíkům, kamarády, známé, kteří pracovali s uprchlíky nebo je dokonce ubytovávali. Také posílali informace do škol. V případě Daniila to bylo ale jinak. „Já jsem se o kurzech dozvěděl sám ze stránek univerzity. Chtěl bych studovat na Ostravské univerzitě v češtině informatiku, proto jsem se česky naučit chtěl a jsem rád, že Ostravská tuto možnost nabídla,“ vysvětlil.

Zajímavostí je, že výukové materiály do MOVA vytvářejí samotní studenti, a to pod metodickým dohledem Poradenského centra OU. Účastníci kurzů tak pracovali s nejrůznějšími hravými materiály, které měly kromě edukativního také zábavný charakter.

obrázek

„Například jedna studentka vytvořila sérii obrázků, které mohou sloužit jako omalovánky. Děti podle seznamu v ukrajinštině hledají různé předměty a poté vidí český překlad i výslovnost,“ popsala Julie Kačerovská z Fakulty umění OU.

Kurzy byly přínosné nejen pro účastníky, ale také pro samotné lektory. „Měli jsme možnost poznat nové lidi, novou kulturu. Ukrajinské děti byly velmi přátelské a myslím, že v kurzech byla velmi dobrá atmosféra. Navíc bylo zajímavé učit český jazyk jako jazyk druhý. To znamená, že najednou učíte cizince, kteří nemají základ, na který jste při učení zvyklí,“ řekla lektorka a studentka Andrea Fojtíková z Přírodovědecké fakulty a dodává, že při vyučování bylo nutné si uvědomovat, že vše je třeba vysvětlovat do základů, co nejjednodušeji a snažit se celou dobu dívat na češtinu očima cizince.

Kromě jazykového kurzu pro mládež z Ukrajiny univerzita připravila také kurzy pro dospělé. A řada z přihlášených jsou rodiče účastníků z předchozích kurzů. „Dospělí, kteří vodili své děti do kurzů, se na nás obraceli s tím, že jejich děti jsou z kurzů nadšené, a ptali se, kam se mohou přihlásit oni. Proto jsme se rozhodli na univerzitě otevřít také kurzy pro ně,“ dodala Hýbnerová.

Realizace aktivity byla podpořena z projektu MŠMT.

Logo

Dobrovolnická pomoc


Provětrejte půdy, sklepy a darujte kolo

Máte-li doma nevyužívaná dětská kola, odrážedla, koloběžky či dětské cyklistické přilby všech možných velikostí ve funkčním stavu nebo také kola pro dospělé, dejte nám vědět! Zajistíme základní servis, případně renovaci a distribuci ke konkrétním rodinám, které o ně projeví zájem.

Cílem je nabídnout těmto rodinám možnost aktivně trávit volný čas, případně se dopravit kamkoliv potřebují. Myslíme zejména na děti, kterým tímto můžeme zpříjemnit pobyt v Ostravě a podpořit jejich správný psychomotorický vývoj. Dopřejme jim radost z pohybu, díky které snad částečně zapomenou na nepříznivou situaci. Věříme, že poznávání nového města z cyklistického sedla bude pro mnohé také zábavnější. Děkujeme.

Třídění oblečení na Černé louce

bývalý) COOLTOUR na Černé louce HLEDÁ DOBROVOLNÍKY pro třídění oblečení a hygienických potřeb.

DENNĚ od 9.00 do 17.00

Výpomoc kdykoliv, i na pár hodin. 

Zájemci, dostavte se přímo na místo. 

DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE 


Pomoc na kolejích Jana Opletala – Hladnov

Milí studenti z kolejí,

jménem Poradenského centra bych vás chtěla požádat o spolupráci při koordinaci dobrovolnické činnosti na kolejích.

Hledáme šikovné studenty a studentky a možná jste to právě Vy 😊. Pokud máte zájem, vyplňte tento dotazník a my se vám ozveme.

Děkujeme za ochotu a spolupráci. Těším se na vás.

S pozdravem Kamila Hýbnerová


Hledáme pomoc dobrovolníků pro kontaktní centrum Českého červeného kříže, péče o děti v dětském koutku, kdy maminky vyřizují záležitosti se svým příjezdem do ČR

Provoz centra: denně 7 – 19 hodin

Červeného kříže 4, Ostrava – Moravská Ostrava

Kont. osoba: Sylva Sládečková, 605 292 246


Překlad a tlumočení ukrajinštiny v ZOO Ostrava

Snažíme se zajistit rodilé mluvčí, kteří by nám pomáhali s překladem a tlumočením. Zároveň však hledáme také dobrovolníky, kteří by se do této pomoci chtěli zapojit a ideálními kandidáty mohou být studenti slavistiky nebo další zájemci, kteří se třeba ve svém volném čase věnují studiu ukrajinštiny a jsou schopni v tomto jazyce komunikovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Veronika Máchová, Oddělení pro kontakt s veřejností

Tel.: 596 243 183, Email: machova@zoo-ostrava.cz


Hledáme dobrovolníky na třídění věcí pro pomoc Ukrajině!
Ostravský magistrát zřídil sběrné místo pro shromáždění materiální pomoci Ukrajině. 💙💛

Už nyní mají přeplněné sklady a věci se kupí, ale není dostatek lidí na třídění. Hledají každou pomocnou ruku.

Máš čas třeba na 2-4 hoďky pomoct, prosím, zavolej na +420 723 976 996, každá pomoc se počítá.

Sběrné místo se nachází v halách na 📌 Wattově ulici 797/17, Ostrava – Přívoz a můžete pomoci od pondělí-pátku od 8:00-20:00.


Dovoluji se na Vás obrátit na základě prosby ČČK Ostrava (Český červený kříž Ostrava), který společně s Hasičským záchranným sborem koordinuji pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Poněvadž v prostorách Černé louky bude provoz nepřetržitý 24/7, je potřeba dobrovolníků na zajištění provozu – každá směna čítá 10 osob, z toho 2 zdravotnici.

 • zdravotníci, s ukončeným 3. ročníkem VL (Všeobecné lékařství), nebo 3. semestrem ZZ (zdravotnicky záchranář) nebo absolvent kurzu ZZA (zdravotník zotavovacích akcí)
 • dobrovolníci s platným potravinářským průkazem (vydej občerstvení pro uprchlíky) Zájemci, prosím, hlaste se na: Lenka Krčálová, l.krcalova@cckova.cz

Máte-li čas, zájem a jste ochotní pomoci, prosím neváhejte. S pozdravem a poděkováním. Ivona Závacká proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání Lékařská fakulta OU

Milé studentky a studenti,

ráda bych Vám předala informaci, že ADRA o.p.s. – nezisková organizace hledá tlumočníky s UA jazykem do Krajského asistenčního centra na Černé louce v centru Ostravy. Jedná se o dobrovolnictví – tlumočení přijíždějícím lidem z UA s registrací u potřebných úřadů atd. Provoz 24/7. Prosím pište na email paní koordinátorce: irena.vyhlidalova@adra.cz, email denně sleduje a ozve se Vám. Klidně připište i Váš telefon. Včera jsem s paní Irenou telefonovala a navrhla jí, že Vás oslovím, zdali byste měli čas, chuť, prostor nabídnout svoji pomoc.

Mějte se hezky, Alexandra Bočková

Dear students,

I would like to inform you that ADRA o.p.s. – non-profit organization is looking for interpreters with UA language in the Regional Assistance Center on Černá louka in the city center. It is on a volunteering basis – interpreting for arriving people from the UA and helping with registration with the necessary authorities, etc. The Regional Assistance Centre runs on 24/7 schedule. If you are interested, please write to Mrs. Irena Vyhlídalová, ADRA coordinator, her email is irena.vyhlidalova@adra.cz. She checks her email on a regular basis and will get back to you asap. Feel free to add your phone number as well. I have spoken with Mrs. Irena yesterday evening and suggested her that I would contact you to see if you had the time and the desire to offer your help.

With kind regards, Alexandra Bočková


Krajská informační linka

Moravskoslezský kraj spustil provoz bezplatné telefonické linky 800 720 210. Provozní doba linky denně od 7 do 19 hodin. Linka je určená pro české občany, kteří chtějí pomoci Ukrajině a uprchlíkům. Na lince občané získají informace, na koho a kam se obrátit, aby nabízená pomoc byla účinná, a jaká pravidla je nutné dodržovat. Další informace na webu MSK.


Nabídky pomoci

Konsorcium nevládních organizací pracujících s uprchlíky spustilo web Pomáhej Ukrajině. Na webu mohou osoby registrovat své individuální nabídky pomoci (materiální, ubytování, doprava aj.) Nabídky pomoci budou postupně propojované s konkrétními příjemci pomoci.

Ministerstvo vnitra spustilo web Naši Ukrajinci. I tento web je možné využít pro nabídku pomoci. Nabídka pomoci malého rozsahu je přesměrována na další weby k tomu určené. Nabídka pomoci většího rozsahu (např. kapacitní ubytování apod.) je evidovaná na e-mailových adresách uvedených v rozcestníku na tomto webu.


Materiální pomoc


🇨🇿🤝Společně 🤝🇺🇦
🔹Spřátelené studentské spolky Ostravské univerzity se rozhodly společně podpořit sbírku zdravotnického materiálu pro Ukrajinu pořádanou městem Ostrava!!!Studenské spolky: Áčko Hladnov, SOVA, EGEA Ostrava, EPKA, ESN Ostravská 💪💪💪🔹

Podle současných informací v rámci spolupráce s Červeným křížem jsou nejvíce potřeba běžně dostupné potřeby z lékáren, léky, materiál do lékárniček, konkrétně:📌obinadla 📌elastická obinadla 📌sterilní čtverce 📌zaškrcovala (min. šíře 6 cm), turnikety 📌hotové obvazy číslo 3 📌termofolie 📌dlahy typu SAM📌 šátky trojcípé 📌rukavice nitrilové nesterilní 📌izotermická folie (zlato/stříbrné) 📌cívkové náplasti

Potřeba je co nejdelší expirační lhůta a vše musí být v originálních baleních a nepoužité. Kam s věcmi:
1️⃣ Oficiální sběrné místo Ostravy:
Wattova 17, 702 00 Ostrava-Přívoz – denně od 8:00 do 20:00
(prosíme o roztřízení jednotlivých druhů potřeb) – kontakt: 601 297 496

2️⃣Vysokoškolské koleje Jana Opletala – vrátnice – Kranichova 8, 710 00 Slezská – Ostrava
denně od 8:00 do 21:00 (co donesete, to se studenty roztřídíme a odvezeme na sběrné místo)

3️⃣ Áčko Hladnov na vysokoškolských kolejích Jana Opletala. -Kranichova 8, 710 00 Slezská – Ostrava
Nemáte jak dojet? Jsme schopni v rámci Ostravy za vámi přijet a věci odvést. – kontakt: 734 279 847

4️⃣Kancelář ESN Ostravská -Mlýnská 5, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz 5. patro, učebna 511
úterý 18:00 – 19:30, čtvrtek 17:00 – 19:00 (máte li to blíže k nám, rádi pomůžeme)🔹Děkujeme za podporu. Každá maličkost se počítá.💙💛


Milí příznivci Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině a množství vašich dotazů na možnosti pomoci jsme se rozhodli pro Vás otevřít sběrné místo📆 od úterka, 01. 03. 2022 ⏰ vždy od 8:00 – 17:00📍 přímo ve vestibulu fakulty FSS, na ulici Českobratrská 16, Ostrava

❗️ Sběrných míst je na území ČR poměrně velké množství, proto přijímáme dary pouze DO ODVOLÁNÍ. Sledujte prosím aktuální informace, než se rozhodnete na FSS přijít a pomoci ❗️

👉🏻 Sbírka bude postupně distribuována ve spolupráci s různými organizacemi nejen přímo na Ukrajinu, ale také uprchlíkům, kteří v ČR budou určitou dobu pobývat. Prosíme, abyste nosili následující:

✔️ deky, přikrývky, spacáky, karimatky, atd.✔️ zdravotnický materiál: obvazy, desinfekce, rukavice, termofolie, sterilní krytí, analgetika + léky✔️ pro děti: pleny, kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti (přesnídávky, sunary), hračky✔️nošení dětí: nosítka a šátky na nošení dětí, doplňky (cápačky, nákrčníky, nosící mikiny a bundy atd.)✔️ pro zvířata: granule, konzervy, vodítka, obojky, kanyly, pamlsky, podložky, desinfekce✔️ komunikační prostředky: mobilní telefonní přístroje, předplacené SIM karty s daty, nabíječky, nabité power banky✔️ prostředky pro osobní hygienu (dámské potřeby, kartáčky, mýdla, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou, kapesníky, atd.)❗️Zároveň prosím nezapomínejte na finanční sbírky https://www.darujme.cz/proj…/1200004/highestCollectedMoney Všem pomáhajícím moc děkujeme 💛

Další informace na Facebooku Fakulty sociálních studií


OSTRAVA ZŘÍDILA SBĚRNÉ MÍSTO PRO SHROMÁŽDĚNÍ MATERIÁLNÍ POMOCI UKRAJINĚ

Město Ostrava zřídila sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Otevřeno je až do odvolání sedm dní v týdnu, vždy od 8:00 hod do 20:00 hod.

Místo je zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00. Pro koordinaci pomoci vzniklo asistenční centrum na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny – telefon: 800 720 210. Zde můžete v případě většího objemu a množství darů (různé dílčí sbírky nebo větší množství věcí) konzultovat další postup. Vetší množství věcí prosím z důvodu omezených skladovacích kapacit bez předchozí domluvy na sběrné místo v ulici Wattova nevozte. Děkujeme za pochopení!

Aktuálně potřebný materiál


Finanční pomoc


Transparentní účet OU 304566716/0300

Ostravská univerzita založila transparentní účet pro finanční podporu ukrajinských studentů. Veškeré finanční prostředky použijeme na podporu ukrajinských studentů, kteří u nás studují nebo studovat budou.

V současné době je to téměř sto studentek a studentů z Ukrajiny. O nakládání s finančními prostředky pro tyto účely budeme nadále informovat.

🏦 304566716/0300
Pohyby na účtu: https://www.csob.cz/portal/firmy/bezne-ucty/transparentni-ucty/ucet?account=304566716&fbclid=IwAR08bAgzkfrqeFI_iEePWzNwzhn-BobG3vcw6K14riAdns59WcT1OD6ABls
Všem, kteří se rozhodnou našim studentům přispět, děkujeme!

#StandWithUkraine#jsmeostravska


Člověk v tísni SOS Ukrajina

❗️POMÁHEJTE S NÁMI LIDEM NA UKRAJINĚ ❗️
Se zděšením sledujeme situaci na Ukrajině , která v posledních hodinách dramaticky eskalovala. Ukrajina je země nám v mnohém blízká, skoro sousední, a teď potřebuje naši pomoc.

➡️ SOS Ukrajina č.ú. 0093209320/0300 ⬅️

Na východě Ukrajiny působíme dlouhodobě, máme tam velký team a pomáháme lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem. Jsme tedy přímo na místě.

Vyzýváme všechny, kterým není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS Ukrajina. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům a na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců.

Přispějte ➡️ https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazove?amount=1000&accountId=7

#sos #sosukrajina #pomoc #humanitarnikrize #podpora #finance #neninamtojedno


Charita pro Ukrajinu

Vyhlašujeme sbírku na pomoc obyvatelům Ukrajiny 🇺🇦. V důsledku vleklého ozbrojeného konfliktu se východ Ukrajiny potýká s dlouhodobou humanitární krizí, současný vývoj událostí situaci ještě dále zhorší.

Ať už lidé z postižených oblastí zůstanou ve válečné zóně, nebo budou nuceni uprchnout, budou potřebovat zajistit základní životní potřeby 🚰🛌🍲🩺.

A právě na tuto pomoc se v prvotní fázi zaměříme.

Děkujeme všem, kteří obyvatelům Ukrajiny v téhle těžké době pomohou 🙏.

#ukrainetoday#charitaproukrajinu#standwithukraine#ukrajina#pomahame


Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Ukrajina zoufale potřebuje vojenské obranné prostředky – drony, zařízení pro noční vidění, neprůstřelné vesty, vysílačky, helmy a další a další, a samozřejmě zdravotnické vybavení – seznam „co je třeba“ je dlouhatánský. Firmy, co toto vyrábějí, souhlasily, že nám vše prodají za výrobní ceny. Jsme schopni získat i zmiňované vojenské prostředky. Děkujeme všem, co se na tom podílí, jste frajeři!Situace je od včerejška pro Post Bellum – Paměť národa jiná v tom, že tento materiál sháníme my tady u nás, a víme, jak ho dopravit na Ukrajinu. Velmi děkujeme. Omlouváme se, že nemůžeme být detailnější a konkrétnější, ale je to z důvodu bezpečnosti. Jsme v kontaktu s diplomaty, naším ministerstvem obrany i Ukrajiny, přes naše přátele na Ukrajině i s veliteli ukrajinských obranných jednotek, kteří hlásí aktuální potřeby.

https://www.darujme.cz/projekt/1205934?fbclid=IwAR0onVt4KisYIFwJXCFO_VUGaVov7ujfLVDH809T2r3wNwim6abQcIKoP0g


Armáda spásy Pomoc pro Ukrajinu

Prostředky budou využity jak na humanitární pomoc v místě, tak na území České republiky pro potřeby lidí prchajících před válkou do naší země. O konkrétních možnostech pomoci aktuálně jednáme s naší sesterskou organizací – Armáda spásy Ukrajina.

Pomozte společně s námi Ukrajině!
Link na sbírku v BIO

#proukrajinu


Ukrajina aktuálně: Červený kříž pomáhá

Český červený kříž reaguje na aktuální vývoj na Ukrajině. Jsme ve stálém kontaktu s Ukrajinským červeným křížem a podílíme se na poskytované pomoci:

 • pokračujeme za podpory MZV ČR v zajišťování zdravotnického materiálu pro mobilní zdravotnické týmy Červeného kříže na Ukrajině – celkem v první fázi jde o 3.550 traumasetů (souprav zdravotnického materiálu)
 • v druhé fázi pomoci zdravotnickým týmům Červeného kříže připravujeme další zdravotnický materiál, automobily – mobilní ambulance a převozy raněných, zdravotnické stany, chirurgické sety, navigační prostředky
 • na území ČR se připravujeme na možný příchod uprchlíků z Ukrajiny, poskytuje asistenci v evakuačních vlacích ČD
 • shromažďujeme finanční prostředky na podporu financování pomoci na Ukrajině

SOS ADRA: Pomoc Ukrajině

Připravujeme pomoc lidem na Ukrajině. Monitorujeme aktuální dění a ve spolupráci s ADRA Ukrajina zajišťujeme podporu při evakuaci. Konkrétně se v současné době zaměřujeme na naplnění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel. Vy můžete s námi v rámci veřejné sbírky. Finanční pomoc bude zaměřená na přímou pomoc obyvatelům zasaženým konfliktem. Děkujeme, že pomáháte s námi!


Make bikes not war, Spirit for Ukraine!

Chtěli jsme vybírat na naši dílnu, ale nakonec nám to nedá a vybíráme na Ukrajinu. Za každých deset tisíc, které darujete skrze tuto výzvu Diecézní charitě Ostravsko-Opavské, postavíme spolu s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí jedno kolo pro ukrajinské děti u nás. Zatím počítáme se čtyřmi koly, takže jsme nastavili cíl výzvy vybrat 40 tisíc. Překvapíte nás?

Pomoc Ukrajině Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské mimo naše dlouhodobé rozvojové projekty probíhá zejména ve spolupráci s ukrajinskými partnery.


Darujme.cz Ukrajina

Na Ukrajině začala válka a lidé čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. Pomozme lidem, kteří jsou vystaveni velkému strachu – bojí se o svůj domov, děti a holý život.